„Nie metryka, ale aktywność ruchowa ma znaczenie w skomplikowanym procesie starzenia się”.
W dniu 22.06.2024 r. w Auli Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się spotkanie podsumowujące realizację zajęć Programu „Łódzkie dla Seniorów Plus” w sezonie 2023-2024.
W imieniu Marszałek Województwa Łódzkiego, Joanny Skrzydlewskiej z seniorami spotkał się Artur Ostrowski, członek zarządu województwa łódzkiego oraz Piotr Bors, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Uczestników spotkania w imieniu organizatora i Prezesa Zarządu ŁFS p. Zbigniewa Pacholczyka, powitał Zbigniew Świercz - Wiceprezes Łódzkiej Federacji Sportu.
Podczas tego spotkania poproszono prowadzących zajęcia instruktorów: Agnieszkę Dębowską, Małgorzatę Polewczak, Marię Smolarską, Marię Wiluś, Annę Gabrychowicz, Iwonę Olczyńską, Rafała Poznańskiego, Jolantę Brodę, Jolantę Czyż, Elżbietę Jagiełło, Kamila Gradowskiego, Annę Panasiuk, Karolinę Sikorską, Magdalenę Tylki, Zdzisława Jaskólskiego, Ewelinę Szafarz, Romana Wiczela i Annę Dziurdzię, którym zostały wręczone podziękowania Marszałka Województwa Łódzkiego.
Wiele słów uznania, oraz podziękowań skierowano do samorządów Miast i Gmin, które udostępniają nieodpłatnie miejsca i obiekty, na których prowadzone są zajęcia z uczestnikami Projektu „Łódzkie dla Seniorów Plus”.
Program „Łódzkie dla Seniorów Plus” został zapoczątkowany w 2017 roku i skierowany jest do grupy osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Głównym zadaniem Projektu jest organizacja bezpłatnych zajęć rekreacyjno–sportowych oraz zajęć dydaktycznych. Zajęcia realizowane są na terenie województwa łódzkiego. Operatorem wojewódzkim realizacji tego Programu wyłonionym w drodze konkursu od chwili jego zapoczątkowania jest Łódzka Federacja Sportu.
W obecnej edycji Programu zajęcia prowadzone były dla ok 500 osób w 26 grupach z 13 Miast i Gmin. Są to: Brzeziny, Drzewica, Kluki, Konopnica, Krośniewice, Kutno, Łódź, Osjaków, Rokiciny, Szczerców, Uniejów, Zelów i Zgierz.
Program w całości finansowany jest ze środków finansowych Województwa Łódzkiego.
Projekt zakłada również zorganizowanie przez Nasze stowarzyszenie spotkania dydaktycznego, w którym uczestnicy zapoznają się z ciekawymi wykładami na temat zdrowia i aktywności fizycznej dla tej grupy wiekowej.
W dniu 22 czerwca br. uczestnicy wysłuchali wykładu mgr Martyny Głogowskiej, koordynatora Akademii Zdrowego Starzenia, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
pt. „Sztuczna inteligencja – od korzeni do futurystycznych marzeń”,
oraz wykładu mgr Magdaleny Makarowskiej, dietetyka klinicznego, psychodietetyka, autorki poradników
o zdrowym odżywianiu pt. „Dieta w insulinooporności i cukrzycy typu 2”.
Po tej części ponad 200 uczestników tego spotkania udało się na teren stadionu lekkoatletycznego Akademickiego Związku Sportowego w Łodzi.
Początek dnia ze względu na złe warunki atmosferyczne – burze i wichury, jakie przechodziły przez Nasz Region - wprowadził organizatora w duże zakłopotanie, co do realizacji zajęć rekreacyjnych na otwartym obiekcie. Federacja przewidywała tego typu niedogodności i alternatywnie, przygotowana została do naszej dyspozycji hala AZS-u. Aura jednak okazała się bardzo przychylna i tradycyjnie po burzy jest poprawa – słoneczna pogoda.
Zajęcia sportowo-rekreacyjne odbyły się zgodnie z planem na boisku, gdzie wszyscy uczestnicy spotkania rozpoczęli zajęcia rekreacyjno-sportowe w różnych formach i grupach. Uczestniczyli w: zajęciach tanecznych, slalomie zadaniowym, torze przeszkód, zajęciach z gry w bule, zajęciach w speed--ballu, grach stolikowych, oraz zajęciach relaksacyjnych.
Wszyscy uczestnicy zajęć „Łódzkie dla Seniorów Plus”, otrzymali koszulki z nazwą Projektu.
Łódzka Federacja Sportu złożyła serdeczne podziękowania za aktywne, uczestnictwo w zajęciach, za wspaniałą atmosferę, za przekazanie pozytywnej energii, a władzom samorządowym za wspaniałą inicjatywę i sfinansowanie Projektu „Łódzkie dla Seniorów Plus”.
Wyrażamy nadzieję, że Projekt będzie kontynuowany w latach następnych, o co dopytywali zainteresowani uczestnicy spotkania.