W dniach 25-26 czerwca w hotelu Doubletree by Hilton w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych i Juniorów Młodszych w Judo, w ramach XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych Łódzkie-2021. Na łódzkich matach ujrzymy ponad 300 sportowców, walczących o najwyższe krajowe laury w tej kategorii wiekowej. Polskie Judo może się pochwalić trzema złotymi medalami, zdobytymi na olimpijskich arenach.
Jedynym na świecie judoką, który zdobył dwa złote medale w dwóch różnych kategoriach wagowych jest nasz wybitny przedstawiciel tej dyscypliny, Waldemar Legień. Zawodnik ten, na co dzień reprezentujący klub Czarni Bytom, 28 września 1988 roku na igrzyskach olimpijskich w Seulu zdobył pierwszy złoty medal w judo dla Polski (kat. 78 kg), pokonując w finale przez ippon zawodnika z RFN, Franka Wieneke.
Na igrzyskach w 1992 w Barcelonie po raz drugi sięgnął po olimpijskie złoto (w kat. 86 kg) i stał się trzecim sportowcem w historii judo, który zdobył dwa złote medale olimpijskie, a pierwszym który dokonał tego w różnych kategoriach wagowych. W 1992 był także chorążym polskiej reprezentacji olimpijskiej.
Drugim naszym złotym medalistą jest Paweł Nastula, który w pamiętnym olimpijskim finale w Atlancie w 1996 roku, w niespełna półtorej minuty pokonał Koreańczyka, Kim Min-soo i zdobył mistrzostwo olimpijskie. W 1996 Europejska Unia Judo przyznała mu tytuł najlepszego zawodnika Europy. Warto w tym miejscu przypomnieć młodszym adeptom judo, że Paweł swoją wielką zawodniczą karierę rozpoczynał właśnie od turniejów rangi OOM na których zdobywał medale.
Judo jest sztuką walki pochodzenia Japońskiego. Za umowną datę powstania tego sportu uważa się rok 1882, kiedy to prof. Jigoro Kano (1860-1938), były adept starojapońskiej bojowej sztuki JU-JITSU, wraz z kilkoma uczniami zakłada swoją własną szkołę, która stanie się najsłynniejszą szkoła judo na świecie –zwaną KODOKANEM. W założeniu miał to być styl walki, który mógłby być skutecznie uprawiany przez wszystkich, również przez kobiety i dzieci. Jigoro Kano, sam niewielkiej postury, zadbał o to, aby w
nauczanych przez niego chwytach doskonała technika zawsze miała przewagę nad siłą. Wyeliminował także z ju-jitsu wszystkie elementy mogące doprowadzić do zranienia ćwiczących. Jego judo miało być łagodną drogą. W judo nie ma więc uderzeń ani kopnięć, dźwignie dozwolone są jedynie na staw łokciowy, a rzuty, które w jakikolwiek sposób mogłyby doprowadzić do kontuzji czy to atakowanego czy atakującego są zabronione i karane. Judo szybko zdobyło wielu zwolenników stając się usportowioną, bardziej dostępna dla przeciętnego człowieka wersja ju-jitsu. Sport ten stał się na tyle popularny, iż urósł do rangi narodowego sportu Japonii
oraz zdobył wielkie zainteresowanie poza granicami swojej ojczyzny. Pionierami judo i kontynuatorami idei Jigoro Kano poza Japonią byli jego uczniowie. Jednym z bardziej znanych propagatorów tego sportu był Kawaishi, który w 1936r. we Francji stworzył własną metodę nauczania i system szkolenia dopasowany do europejskiej mentalności. Rozkwit popularności judo następuje po wprowadzeniu tej dyscypliny sportu do programu Igrzysk Olimpijskich. Miało to miejsce w Tokio w 1964roku.
Polskie judo na olimpijskich arenach zadebiutowało w 1972 roku w Monachium, kiedy to Antoni Zajkowski wywalczył pierwszy ,historyczny medal🥈 olimpijski dla polskiego judo.
POLSCY MEDALIŚCI OLIMPIJSCY W JUDO:
Waldemar Legień–dwukrotny złoty🥇🥇🥇medalista Igrzysk Olimpijskich ( Seul 1988, Barcelona 1992), trzykrotny brązowy medalista MŚ, złoty, srebrny i brązowy medalista ME.
Paweł Nastula - złoty🥇 medalista IO w Atlancie w 1996, dwukrotny złoty medalista MS, srebrny medalista MŚ, trzykrotny złoty medalista ME.
Janusz Pawłowski – srebrny🥈i brązowy🥉 medalista IO (Moskwa 1980 i Seul 1988), trzykrotny brązowy medalista MŚ, trzykrotny brązowy medalista ME.
Aneta Szczepańska– srebrna🥈 medalistka IO w Atlancie 1996.
Antoni Zajkowski –srebrny🥈 medalista IO w Monachium 1972, brązowy medalista MS, dwukrotny srebrny medalista ME.
Marian Tałaj – brązowy medal IO w Montrealu 1976, trzykrotny medalista ME.
ZAPLANOWANE TRANSMISJE🎥VIDEO: