W dniach 19-20 czerwca w Warszawie odbędzie się turniej w Taekwondo Olimpijskim w ramach XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych- Łódzkie 2021.
Na starcie tej pięknej i efektownej dyscypliny ujrzymy 180 dziewcząt i chłopców z klubów całej polski, walczących o najwyższe krajowe laury.
Taekwondo jest drugim po judo dalekowschodnim sportem walki w rodzinie olimpijskiej, a o jego popularności i prestiżu niech świadczy fakt, że turnieje rangi Pucharu Świata gromadzą na starcie ponad 1000 uczestników. Jednak dla każdego sportowca marzeniem jest udział w Igrzyskach Olimpijskich. Aby jednak wziąć udział w tak prestiżowej imprezie, należy rozpocząć swoją sportową drogę właśnie od takiej imprezy jaką jest Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Liczymy więc, że wśród tak licznej młodzieży, która dziś rozpoczyna rywalizację w krajowej olimpiadzie podziwiać będziemy przyszłych olimpijczyków. A już wkrótce na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio ujrzymy dwie polskie reprezentantki : Patrycję Adamkiewicz i Aleksandrę Kowalczuk, które również swój marsz na światowe piedestały rozpoczynały udziałem w Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży. Naszym olimpijkom życzymy udanego występu na japońskich arenach, a naszym najmłodszym udanego startu w krajowej olimpiadzie.
Taekwondo jest sztuką samoobrony, która rozwinęła się w Korei w ciągu ostatnich dwudziestu stuleci. Jej nazwę tworzą trzy słowa: TAE– oznacza stopę, wyskok lub uderzenie stopą, KNOW– pięść lub uderzenie pięścią, DO– sztukę, drogę lub metodę.
Taekwondo jest więc sztuką walki za pomocą rąk i nóg. Stosuje się w niej uderzenia, pchnięcia, kopnięcia oraz uniki, zasłony, rzuty i dźwignie taekwondo celu obezwładnienia przeciwnika. Systematyczny trening taekwondo poprawia ogólne samopoczucie i prowadzi do równowagi psycho – fizycznej. Kształtuje nie tylko siłę fizyczną i gibkość ciała, ale również wzmacnia odporność psychiczną na stres, co pozwala na zachowanie zimnej krwi w bardzo trudnych sytuacjach.
Taekwondo WTF zadebiutowało w 24 Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w turnieju pokazowym w roku 1988. Jako pełnoprawna dyscyplina olimpijska zostało uznane w 1994 r. w trakcie 103 Zgromadzenia Ogólnego MKOL w Paryżu. Na Olimpiadzie w Sydney w roku 2000 rozdano pierwsze oficjalne medale w tej dyscyplinie. Od tego momentu notuje się duże zainteresowanie tą dyscypliną. W Polsce, aby zapewnić uzdolnionej młodzieży możliwość szkolenia na odpowiednim poziomie powołano klasy sportowe szkolące zawodników w Taekwondo WTF. Celem szkolenia dzieci, uzdolnionej sportowo w taekwondo olimpijskim jest jasne określenie sposobów kształtowania ich cech fizycznych i psychicznych, oraz wyposażenia ich w taki zasób umiejętności technicznych i taktycznych, które doprowadzą szkolnych zawodników do mistrzostwa sportowego, oraz ich znaczących sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej w Taekwondo WTF. Współczesne taekwondo jest nie tylko sztuką walki, ale również dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportową.