Kolejna gimnastyczna konkurencja wkracza na areny XXVII OOM. Jutro (19.06.2021) o godzinie 9.00 w Olkuszu, z udziałem 80 zawodniczek i zawodników rozpocznie się jednodniowa rywalizacja w Gimnastyce-Trampolinie, która wyłoni medalistów OOM.
Trampolina jako jedyny ze sportów gimnastycznych przysparza swojej widowni wielu niespodziewanych wrażeń. Zawodnicy wykonują swoje ewolucje na wysokości sięgającej nawet 10 m. Jest to chyba jedyny sport umożliwiający człowiekowi latanie bez wykorzystania jakichkolwiek dodatkowych urządzeń.
W OOM podobnie jak w letnich igrzyskach olimpijskich sportowcy startują w konkurencjach indywidualnych, a wysokość skoków jest jednym z kryteriów oceny. Niezależnie od rangi zawodów zasada jest ta sama-wykonanie 10 elementów w 20 sekund. Zawodnicy wykonują pojedyncze, podwójne, a nawet potrójne salta, które dzielą się na salta łamane, kuczne i proste. Jeszcze trudniejszym elementem są śruby, czyli obroty wokół pionowej osi ciała. Przy wszystkich tych akrobacjach zawodnicy muszą jednak uważać aby nie wyskoczyć poza dozwoloną przestrzeń, co jest karane ujemnymi punktami.
Prekursorem i twórcą początków trampoliny jak dyscypliny sportu był George Nissen, który zbudował w 1936 pierwszą trampolinę w swoim garażu. W Europie pierwszą federacją narodową, która działała w tej dyscyplinie była Szkocja. Po kilku latach 22 marca 1964 roku w Londynie zawiązała się Międzynarodowa Federacja Trampoliny (FIT). W tym samym czasie zostały rozegrane 1. Mistrzostwa Świata w których rozegrano konkurencje skoków indywidualnych na trampolinie i ścieżce. Konkurencje podwójnej mini- trampoliny pojawiły się na MŚ od 1970 roku.
Następny krok milowy można odnotować w 1985 kiedy to trampolina weszła do programu Światowych Igrzysk (World Games), był to ważny krok w kierunku ubiegania się i miejsce wśród dyscyplin olimpijskich. Od 1988 Międzynarodowa Federacja Trampoliny została zarejestrowana w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Natomiast od 1999 stała się częścią Międzynarodowej Federacji Gimnastyczne (FIG), by rok później wziąć udział Igrzyskach Olimpijskich w Sydney.
W ramach OOM zawodniczki i zawodnicy rywalizować będą tylko w konkurencjach indywidualnych.