Łask i Bełchatów - stolicami polskiej siatkówki. Te miasta gościć będą uczestników XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców.
Jako pierwsze ogólnopolską rywalizację rozpoczną dziewczęta. W dniach 18-20.06 w Łasku, 16 krajowych zespołów rywalizować będzie o medale OOM. Chłopcy natomiast rozpoczną swój siatkarski turniej dzień po zakończeniu rywalizacji dziewcząt tj. 21.06.2021 w Bełchatowie, który potrwa do 23.06.2021. Tak więc przed nami sześć dni siatkarskich emocji.
W tej dyscyplinie zdobyliśmy ponad 200 medali w 90 lat.
Siatkówka to najbardziej "medalodajna" dyscyplina ze wszystkich sportów zespołowych w Polsce.
Historia polskiej siatkówki to historia złota, rozpoczynając od pierwszego mistrzostwa świata w 1974 roku, a kończąc na tym ostatnim z roku 2018 naszej męskiej reprezentacji
W programie Igrzysk Olimpijskich od 1964 (zarówno kobiety jak i mężczyźni). Największy sukces polskiej siatkówki w odmianie męskiej to tytuł mistrzów olimpijskich w Montrealu (1976).
Reprezentacja Polski kobiet dwukrotnie stawała na podium, w obu przypadkach zdobywając brązowe medale – w Tokio (1964) i Meksyku (1968).
Polska siatkówka jako jedyny przedstawiciel gier zespołowych może się pochwalić ustrzeleniem trzech tytułów mistrza świata, którego autorami są mężczyzni. Natomiast nasze Panie dwukrotnie okazywały się najlepsze na mistrzostwach Starego Kontynentu. W młodszych grupach wiekowych również mamy mnóstwo zdobytych medali na siatkarskich parkietach całego świata. Czy więc na parkietach XXVII OOM również podziwiać będziemy przyszłych olimpijczyków
Wszystko na to wskazuje, że tak
Piłka siatkowa zwana potocznie siatkówką została wymyślona przez amerykańskiego nauczyciela wychowania fizycznego W.G. Morgana, który wprowadził ją w szkole YMCA w Holyohe (Massachusetts). Pomysłodawca zaproponował grę podobną do obecnej siatkówki jako sport dla osób o małej sprawności fizycznej.
Pierwsze pokazy tej gry w Polsce zorganizowano w Warszawie w 1919 roku, a rok później w Łodzi odbyły się pierwsze zawody szkolne. Jest to gra sportowa, w której biorą udział dwa zespoły po 7 zawodników w każdym (rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero).
Na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się ze środkowym będącym w linii obrony gdy drużyna przyjmuje zagrywkę. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra 3 sety (w grupach młodzieżowych 2 – młodziczki i młodzicy) – w każdym z nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch punktów.
Aktualne wyniki na stronie:
SIATKÓWKA DZIEWCZĄT https://federacjalodz.org.pl/pilka-siatkowa-k
SIATKÓWKA CHŁOPCÓW htps://federacjalodz.org.pl/pilka-siatkowa-m