Łask i Bełchatów - stolicami polskiej siatkówki. Te miasta gościć będą uczestników XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców.
Jako pierwsze ogólnopolską rywalizację rozpoczną dziewczęta. W dniach 18-20.06 w Łasku, 16 krajowych zespołów rywalizować będzie o medale OOM. Chłopcy natomiast rozpoczną swój siatkarski turniej dzień po zakończeniu rywalizacji dziewcząt tj. 21.06.2021 w Bełchatowie, który potrwa do 23.06.2021. Tak więc przed nami sześć dni siatkarskich emocji.
W tej dyscyplinie zdobyliśmy ponad 200 medali w 90 lat‼.
Siatkówka to najbardziej "medalodajna" dyscyplina ze wszystkich sportów zespołowych w Polsce.
Historia polskiej siatkówki to historia złota, rozpoczynając od pierwszego mistrzostwa świata w 1974 roku, a kończąc na tym ostatnim z roku 2018 naszej męskiej reprezentacji
W programie Igrzysk Olimpijskich od 1964 (zarówno kobiety jak i mężczyźni). Największy sukces polskiej siatkówki w odmianie męskiej to tytuł mistrzów 🥇olimpijskich w Montrealu (1976).
Reprezentacja Polski kobiet dwukrotnie stawała na podium, w obu przypadkach zdobywając brązowe🥉🥉 medale – w Tokio (1964) i Meksyku (1968).
Polska siatkówka jako jedyny przedstawiciel gier zespołowych może się pochwalić ustrzeleniem trzech tytułów🏆 mistrza świata, którego autorami są mężczyzni. Natomiast nasze Panie dwukrotnie okazywały się najlepsze na mistrzostwach Starego Kontynentu. W młodszych grupach wiekowych również mamy mnóstwo zdobytych medali na siatkarskich parkietach całego świata. Czy więc na parkietach XXVII OOM również podziwiać będziemy przyszłych olimpijczyków❓❓
Wszystko na to wskazuje, że tak😀‼️‼️
Piłka siatkowa zwana potocznie siatkówką została wymyślona przez amerykańskiego nauczyciela wychowania fizycznego W.G. Morgana, który wprowadził ją w szkole YMCA w Holyohe (Massachusetts). Pomysłodawca zaproponował grę podobną do obecnej siatkówki jako sport dla osób o małej sprawności fizycznej.
Pierwsze pokazy tej gry w Polsce zorganizowano w Warszawie w 1919 roku, a rok później w Łodzi odbyły się pierwsze zawody szkolne. Jest to gra sportowa, w której biorą udział dwa zespoły po 7 zawodników w każdym (rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero).
Na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się ze środkowym będącym w linii obrony gdy drużyna przyjmuje zagrywkę. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra 3 sety (w grupach młodzieżowych 2 – młodziczki i młodzicy) – w każdym z nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch punktów.
Aktualne wyniki na stronie: