I to prawda. W brydża gra się za pomocą kart, jednak oprócz czerpania przyjemności z trenowania umysłu i charakteru, niezauważalnie rozwijamy umiejętności przydatne w życiu zawodowym.
Dziś (15.06) startuje XXVII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpią brydżystki i brydżyści, którzy rywalizować będą w Tuszynie o medale OOM. Turniej brydżowy z udziałem 127 sportowców potrwa do 17.06, i w tym dniu poznamy pierwszych medalistów łódzkiej olimpiady.
Brydż sportowy – odmiana brydża, w której dzięki specjalnej organizacji rozgrywek poszczególne rozdania rozgrywane są na wielu stołach przez różnych graczy. Wynik osiągnięty przez jedną parę graczy porównywany jest z wynikami innych par rozgrywających to samo rozdanie z tym samym układem kart. Końcowy wynik rozgrywek ustalany jest na podstawie tego porównania. Zatem osiągnięte rezultaty nie zależą od jakości otrzymanej karty, ale od sposobu jej wykorzystania, czyli od umiejętności graczy. W ten sposób eliminowany jest czynnik szczęścia związany z przydziałem kart i stwarzane są warunki do współzawodnictwa sportowego.
Jak nas poinformował prezes Wojewódzkiego Związku Brydża Sportowego w Łodzi - Piotr Żak, w historii OOM mamy trzech wybitnych polskich graczy brydżowych, którzy swoje kariery zaczynali startując właśnie w finałach Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży. Wszyscy dzisiaj są wielokrotnymi mistrzami świata i Europy w różnych konkurencjach brydżowych (turnieje drużynowe i turnieje par) oraz posiadają najwyższy możliwy tytuł klasyfikacyjny w brydżu zarówno w Polsce (Arcymistrz Światowy), jak i na świecie (World Grand Master). Należą do ścisłej czołówki światowej ( niektórzy uważają ich nawet za najlepszych na świecie).
Jacek Kalita. W 1999 wygrał turniej par na maxy OOM oraz był w zwycięskim teamie w roku 2000.
Michał Nowosadzki Grał w finałach OOM trzy razy w latach 1999-2001.Wygrał turnieje par w 2000 i 2001 roku oraz zdobył srebro w teamie w 2001.
Michał Klukowski. Startował w OOM w latach 2012-2014. W turniejach par na maxy trzy razy zdobywał złoto, ale w turniejach na imp-y był kolejno 6,7,6. Jest dzisiaj powszechnie uważany za największy talent w historii światowego brydża.
Brydż to sport umysłowy. O tym, że dyscypliny umysłowe nie muszą zaliczać się do sportów niszowych niech świadczy fakt o ich popularności w jednym z krajów skandynawskich. Norwegia to ok.5,5 milionów obywateli, którzy kochają sport. Zarówno jako kibice jak i w sportowym trybie życia. Szczególną popularnością cieszą się norweskie mistrzynie i norwescy mistrzowie w sportach zimowych. Kto nie zna Marit Bjoergen, Theresy Johaug, Mariusa Lindvika, Johana Andre Forfanga, Johana Olava Kossa i.t.d.?
A jednak coś się zmieniło w 2013 roku. Mający wówczas niespełna 23 lata Magnus Carlsen został norweskim sportowcem roku oraz otrzymał z rąk króla tytuł Osobowości Roku w Norwegii. A Norwegowie po prostu oszaleli na jego punkcie. A stało się to po tym , gdy w meczu o mistrzostwo świata w szachach pokonał broniącego wtedy tytułu Hindusa Viswanathana Ananda. Norweg został mistrzem świata. Od tego czasu już pięciokrotnie obronił tytuł. Ma dzisiaj 30 lat i jest chyba bardziej rozpoznawalny przez Norwegów niż ich premier. W 2013 tygodnik "Time" umieścił go w setce najbardziej wpływowych ludzi na świecie.
Tak więc sporty umysłowe, w tym - brydż sportowy, cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie.
Brydż- to nie tylko gra w karty.....