XXVII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych - Łódzkie 2021 będzie największym wydarzeniem dla sportowców młodego pokolenia. Gospodarzem imprezy jest województwo łódzkie. Na jej organizację samorząd województwa przyznał dotację w wysokości 1,9 mln zł.

Tegoroczna olimpiada odbędzie się w dniach 15 czerwca – 31 sierpnia. W tym czasie weźmie w niej udział ponad 4000 sportowców, trenerów, opiekunów ekip i byłych olimpijczyków.

W czwartek (10 czerwca) w konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie wzięli udział wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba oraz sekretarz zarządu Łódzkiej Federacji Sportu Piotr Rybiński.

- Nie ma wątpliwości, że kilka tysięcy uczestników tej wyjątkowej imprezy, która będzie rozgrywana na arenach sportowych naszego regionu, to będą osoby, które będą miały możliwość nie tylko sprawdzić się w rywalizacji sportowej, bo tak naprawdę po to przyjadą, ale będzie to również chwila kiedy będziemy mogli zaprezentować i promować nasz region. Głęboko wierzę w to, że młodzież, która z całej Polski przyjedzie do naszego województwa pozostawi nie tylko miłe wspomnienia, ale także sukcesy – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ziemba. 

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych. W tej kategorii wiekowej (10-17 lat) zostaną wyłonieni najlepsi zawodnicy i zawodniczki Polski w 18 sportach halowych uwzględniając podział na sporty kobiet i mężczyzn. Młodzi sportowcy będą ze sobą rywalizować między innymi w takich dyscyplinach jak badminton, piłka siatkowa, tenis stołowy, boks, piłka ręczna, szermierka, zapasy. Olimpiada będzie rozgrywana w dziesięciu miastach naszego regionu, w Bełchatowie, Uniejowie, Łasku, Łodzi, Pabianicach, Rawie Mazowieckiej, Wieluniu, Piotrkowie Trybunalskim, Spale i Tuszynie.

Ta prestiżowa impreza stanowi przedsmak występów na wielkich arenach sportowych całego świata i udziału w Igrzyskach Olimpijskich – podkreślił sekretarz zarządu Łódzkiej Federacji Sportu Piotr Rybiński.

- Wielu zawodników, którzy reprezentują dziś nasz kraj, właśnie pierwsze laury i medale zdobywało na tych olimpiadach ogólnopolskich. Warto podkreślić, że nasza młodzież na przestrzeni tych 26 olimpiad przywiozła około tysiąca medali. 

Na organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przekazał Łódzkiej Federacji Sportu dotację w wysokości 1 900 000 zł. Pozostałe środki w wysokości 2 600 000 zł pochodzą z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zostaną zaangażowane również środki samorządów lokalnych i sponsorów.

Uroczyste otwarcie XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych - Łódzkie 2021 odbędzie się 21 czerwca o godz.13.00 w hali widowiskowo-sportowej w Bełchatowie przy ul. 1 Maja 61. Podczas ceremonii nastąpi uroczyste wciągnięcie flagi olimpijskiej na maszt, ślubowanie i odczytanie apelu olimpijskiego oraz zapalenie znicza.

Maskotką wydarzenia jest orzeł, nawiązujący do herbu województwa łódzkiego. Szczegóły dotyczące olimpiady dostępne są na stronie www.oomlodzkie2021.pl

DK, fot. Adam Staśkiewicz